O stronie

Skąd wzięła się ta strona? Jednym z moich zainteresowań jest religioznawstwo. Serwis „Na korze brzozowej spisane” ma na celu zebrać w całość wyniki moich wieloletnich badań dotyczących religii Wicca. Do tego celu służył najpierw mały dział na mojej stronie prywatnej. Powstał on w roku 2003, a więc był jedną z pierwszych stron o Wicca na polskim internecie. Dział ten w ciągu roku od powstania rozrósł się do rozmiarów samodzielnego serwisu – czyli właśnie „Na korze…”. Tak dużą ilość materiałów musiałam jakoś uporządkować. Najwygodniejszy okazał się podział wynikający z definicji religii wg Durkheima (wierzenia, praktyki, wspólnota).

Nie uważam się za Wiccankę. Materiały tutaj zebrane są syntezą tego, czego dowiedziałam się z książek i bezpośrednich wypowiedzi samych Wiccan. Nie mam też formalnego przygotowania religioznawczego (choć jeśli znajdę w przyszłości czas, pewnie wrócę na uniwersytet i złożę to wszystko w pracę doktorską). Oprócz badań na temat Wicca przygotowywałam wspólnie z dr. Elżbietą Przybył referaty „Sacrum w internecie” i „Świątynie internetowe” (ten ostatni przedstawiony 22 listopada 2005 roku na konferencji „Transformacje – New Age w Polsce”).

W chwili obecnej większość zebranych tu tekstów jest mojego autorstwa albo została przeze mnie przetłumaczona. W związku z tym, jeśli autorzy nie zażyczyli sobie inaczej (o czym wyraźnie napisane jest przy każdym tłumaczeniu), proszę o niekopiowanie tekstów bez mojego pozwolenia, nieważne, czy na stronę prywatną, blog, forum czy listę dyskusyjną. Jeśli chcesz gdzieś coś wstawić, najpierw do mnie napisz, a jakoś się dogadamy.

Było już o historii i o zastrzeżeniach, teraz czas na podziękowania. Dziękuję Enennie i Amber za wsparcie i inspirację do ciągłego polepszania serwisu.

Podziel się ze znajomymi