Anatomia Esbatu: Glosariusz

Athame (słowo prawdopodobnie wymyślone, wymawia się aTAme)
Specjalny nóż używany podczas rytuałów Wiccańskich, zazwyczaj do zakreślenia kręgu i wycinania otworów między jednym światem a drugim.
esbat (możliwe pochodzenie: starofrancuskie ‚figlować’)
Spotkanie kowenu, zazwyczaj raz na miesiąc w okolicy pełni.
evoe (z greckiego euhoi, pierwotna wymowa ‚euoi’, obecnie zazwyczaj wymawiane ‚ewoe’)
Pierwotnie okrzyk religijnej ekstazy używany przez Bachantki; obecnie używany jako okrzyk wezwania. Historycznie wątpliwe, lecz magicznie interesujące porównanie odnosi się do hebrajskich liter He Vau He, przez niektórych nazywanych żeńską częścią Imienia Boga. Patrz też io.
Gaja (z greckiego Gaia, ‚Ziemia’)
Pierwotna bogini, której ciałem jest cała Ziemia, wyobrażana jako Wielka Matka wszelkich istot. Obecnie w nauce jest to pojęcie oznaczające biosferę Ziemi pojmowaną jako pojedynczy żyjący organizm.
henoteizm
W użyciu wiccańskim jest to pogląd mówiący, że wszyscy bogowie i wszystkie boginie są aspektami pojedynczego boskiego źródła. Klasyczne użycie oznacza oddawanie czci pojedynczemu bogu lub bogini, jednocześnie nie odrzucając istnienia innych bóstw.
io (z greckiego io, okrzyk czci lub triumfu, pierwotnie wymawiany ‚JO’, obecnie ‚Io’)
Okrzyk wezwania. Historycznie wątpliwe, lecz magicznie interesujące pporównanie odnosi się do hebrajskiej litery Yod, przez niektórych nazywanej męską częścią Imienia Boga. Patrz też evoe.
Księga Cieni
Książka zawierająca spisaną tradycję Czarownictwa; zawartość może się bardzo różnić, choć nazwa ta często odnosi się do wiernej kopii Księgi Cieni Geralda Gardnera.
Pan
Pierwotnie bóg pasterzy, pół kozioł, pół człowiek, obrońca i karmiciel stad. Ponieważ jego imię przypominało greckie słowo oznaczające ‚wszystko’, zaczęto później uważać go za boga całej natury.
pentagram (z greckiego ‚pięć linii’)
Gwiazda o pięciu wierzchołkach, której używa się do wezwania lub odprawienia sił Żywiołów; używana powszechnie jako symbol Czarownic.
Postawa Ozyrysa
Postawa rytualna. Osoba stoi ze złączonymi nogami i skrzyżowanymi ramionami, przypominając zmumifikowaną postać egipskiego boga Ozyrysa. Przedstawia to boski potencjał, coś, co jest jeszcze nieprzejawione; albo też odradzający pierwiastek Śmierci, szczególnie, jeśli używa się jej łącznie z postawą Pentagramu.
Postawa Pentagramu
Postawa rytualna. Osoba stoi z rozstawionymi nogami i wyciągniętymi
ramionami tak, by utworzyć pentagram. Przedstawia to manifestację bóstwa, obfitość materialną i Życie jako jeden biegun wszechświata (patrz też postawa Ozyrysa).
Rzemiosło
Czarownictwo. Uwaga, termin ten jest również używany przez Wolnomularzy (Masonów) w odniesieniu do Masonerii, a to nie jest to samo co Czarownictwo.
Sabat
Jedno z głównych świąt Czarownic, obchodzone w związku ze zmianą pór roku. (W polskim użyciu z małej litery – „sabat” – w niektórych tłumaczeniach oznacza grupę czarownic).
Wicca (ze staroangielskiego, ‚czarownik’, pierwotna wymowa ‚UIcza’ lub ‚UIka’, teraz powszechnie ‚UIka’, [w Polsce bywa też wymawiane ‚WIka’])
We współczesnym użyciu odnosi się do religii Czarownictwa.
Wielki Ryt
Symboliczne seksualne zjednoczenie Bogini i Boga, często przedstawiane jako opuszczenie athame do kielicha z winem.

Patrz też

Podziel się ze znajomymi