Anatomia Esbatu. Elementy wiccańskiego rytuału

Wprowadzenie od tłumaczki

Rytuał Esbatu (święta wyznaczonego cyklami Księżyca) można potraktować jako ogólny wzorzec, na którym opierają się wszystkie pozostałe rytuały Wiccańskie. Ta książka, „Anatomia Esbatu”, jest jednym z najlepszych opisów Esbatu (a może i najlepszym), jakie czytałam zarówno na sieci, jak i w książkach. Szczególnie cenię ten tekst za to, że został napisany przez Wiccan tradycyjnych (a zatem ludzi korzystających z wieloletniego doświadczenia poprzedników), którzy stworzyli własną adaptację tradycyjnej liturgii, a w książce uwzględnili więcej, niż tylko słowa i gesty rytuału (na czym poprzestawało zwykle większość autorów stron i książek).

Wersja angielska tej książki znajduje się na stronie Janusa pod adresem http://janus.spawnfar.net/esbat/index.html. Jest to tylko część większej, ciekawej strony o nazwie Janus’ Gate. Trafiłam tam dzięki stronie gałęzi Starkindler tradycji aleksandriańskiej – Starfire Rising. Obie te strony gorąco polecam wszystkim, którzy umieją po angielsku, a chcą się dowiedzieć więcej o Wicca traktowanym poważnie.

Spis treści

oraz tekst rytuału Esbatu

Drobny druk

Drobny druk:

Anatomia Esbatu (Anatomy of the Esbat)
Wydanie sieciowe
Text copyright © 1995 by Roger Powell
B&W Illustrations copyright © 1995 by Jennifer Powell

Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej strony internetowej nie może zostać użyta lub powielona w żaden sposób bez pisemnej zgody z wyjątkiem krótkich cytatów użytych w artykułach krytycznych oraz recenzjach.

Aby poprosić o takie zezwolenie, lub by skontaktować się z autorem, wyślij email na adres janus@spawnfar.net

Tłumaczenie polskie w wykonaniu Katarzyny „3Jane” Olszewskiej. Również zastrzegam sobie odnośnie tego wszelkie prawa. Za konsultacje i pomoc w wygładzaniu tłumaczenia bardzo dziękuję Enennie.

Patrz też

Podziel się ze znajomymi